Miks e-poed raha kaotavad ja 16 nippi, kuidas seda parandada

veebihai
11 min readFeb 26, 2023

--

Miks e-poed raha kaotavad? Loe artklist erinevaid tulu toovaid nippe!

Soovite enda e-poest veel rohkem kasu teenida ja müügi käima tõmmata?

Soovite optimeerida enda e-poodi nii, et see ei oleks mitte ainult visuaalselt ilus ja toimiv, vaid täidaks ka oma põhiülesannet ehk tooks müüki ja kasumit?

Siis olete sattunud õige artiklit peale. Lugege hoolikalt!

Meie näeme igapäevaselt, kui paljud e-poed raha kaotavad, ja seda tegelikult suhteliselt lihtsate tegevuste tõttu. Puuduvad tihti isegi väga elementaarsed osad.

Veebihai on kirja pannud 16 erinevat seadistust, funktsionaalsust ja tegevust, mis aitavad teie e-poe müügi kui mitte lakke tõsta, siis lae ääreni küll!

Lisaks väga olulistele asjadele nagu mugav navigeerimine ja turvalised maksesüsteemid, koos pangalinkide makse võimalustega on veel palju olulisi asju, millele meie kogemuse põhjal üldse tähelepanu ei pöörata.

Nende “lisandite” e-poodi integreerimisel tagate e-poe külastajale sujuva ja meeldejääva ostukogemuse ning annate neile kindlustunde oma ost just teie e-poest teha — ja seda võimalikult murevabalt ja kiirelt.

Unustatud ostukorvi meeldetuletus.

Inglise keeles “abandonment cart recovery” on väga vajalik tööriist e-poele, sest erinevate allikate põhjal jäetakse lausa 2/3 ostudest pooleli erinevatel inimlikel põhjustel:

  • telefon heliseb
  • hakkab kiire kuhugi
  • laps nutab
  • keegi on ukse taga
  • jäetakse lihtsalt hätta kasutamisel
  • loobutakse lihtsalt niisama jne

Unustatud ostukorvi puhul kasutatakse klientide “püüdmiseks” ja ostu jätkamiseks erinevaid strateegiaid.

Kõige levinum on nendest meeldetuletus e-kirja saatmine mingi kindlaks määratud aja tagant, tavaliselt 1–3 kirja.

Levinud strateegia on, et üks läheb teele väga lühikese aja pärast, teine kuskil paari tunni pärast ja viimane juba mitme päeva pärast. Seal võib juba stiimuliks pakkuda ka sooduskoodi.

Võta meiega ühendust ja aitame Teil “unustatud ostukorvi meeldetuletuseks” leida sobiva strateegia.

Kiire võimalus ühenduse võtmiseks — chati moodul — OLE TÄHELEPANELIK seadistamisel

Lisa enda e-poele Messenger chat

Seadistega oma e-pood nii, et kliendid saaks alati kiiresti olulistele küsimustele vastused; lisage oma e-poele kindlasti kiire vestluse võimalus e-poe kliendikogemuse tõstmiseks.

See mitte ainult ei anna juurde olulist usaldusväärsust ostuprotsessile ja e-poele üldiselt, vaid läbi selle tekib ka lehekülastajal tunne, et keegi on päriselt nende jaoks olemas.

Muidugi tuleb chat ka korralikult seadistada (näiteks määrata automaatne vastus, kui olete eemal; KKK võib lisada kohe automaatvastuseks, kui olete eemal jpm). Nii tagate, et teie klientide probleemid ostul ja enne ostmist tekkivad küsimused ei jääks vastuseta.

Tänapäeval on erinevate tööriistadega ka osa vestlusest, või isegi kogu vestlus, automatiseerida. Küsi Veebihai käest nõu ja aitame õige suuna leida!

Umbes 2/3 klientidest ütleb, et nende aega väärtustav ettevõte on hea klienditeeninduse kõige olulisem osa. See ei tähenda alati tasuta kohaletoimetamist, lihtsaid tagastamise tingimusi või isegi mitte alati “meeldivat” ostlemise kogemust — hea klienditeeninduse eesmärk on mitte raisata klientide aega.

NB! Chat PEAB olema kindlasti korralikult ka seadistatud. Kui see on tühi, segab külastajat, keegi seal ei vasta jne, siis tasub see lisamata jätta! Muidu on see aga väga hea tööriist kliendi usalduse tekitamiseks ja läbi selle ka ostude tõenäosuse suurendamine.

On olemas väga palju halvasti seadistatud chatte, mis tegelikkusese hoopis kliendi eemale peletavad! Ole sina tähelepanelik!

Kliendid ei hakka Teile ise kirjutama või helistama vihaselt, et “Palun olge nii kena ja tehke oma chat korda” — nad lähevad lihtsalt minema! Testige kindlasti aegajalt iseenda chatti, kui mugav on seda kasutada.

  • Peab säilima vestluste ajalugu! Klient peab ligi pääsema sinna ka nädalaid hiljem. Tihti ostetakse või viiakse oste lõpuni ka nädalaid hiljem.
  • Seadista chat nii, et see ei KAOKS ära, kui klient korra ära läheb või lehe kinni paneb. Vastused ei tohi ära kaduda, ka mitte õhtul, sest paljud kliendid teevad oma oste just õhtuti või tulevad neid siis lõpule viima.
  • Ole hoolas privaatsustingimustega. Sa ei tohiks küsida tegelikult kliendilt mingit lisa sisse logimist, konto loomist jne, et ta saaks küsimusi teenuse või toote kohta küsida. Pigem paneb külastaja sellisel juhul chati kinni ja lahkub.

Halvasti seadistatud chat = ära jäetud ost = kaotatud raha. Peale selle kasvab ka ebausk chattide ja eriti Sinu e-poe suhtes.

Korralikult seadistatud analüütika, nüüd juba GA4

Google Analyticsi (alates juuli 2023 GA4) õigesti seadistamisega saate ülevaate oma e-poe statistikast ja tegevustest, mida klient teie lehel teeb.

Google analüütika pakub külastajate ja lehe toimivuse reaalajas analüüsi, andes teile hindamatut teavet liiklustrendide, kasutajate käitumise ja konversioonimäärade kohta. Kasutage seda võimast andmeanalüütikat oma epoe potentsiaali maksimeerimiseks.

Soovid teada, kui palju toob mingi reklaam raha sisse? Kui palju kulutad keskmiselt reklaamiraha ühe ostu tegemiseks? Kus jääb ost pooleli? Seda kõike aitab näidata Google analüütika õigesti seadistus.

Google search console — märksõnade tööriist

Google Search Console on asendamatu tööriist kodulehtede ja e-poodide pidajatele, kes soovivad enda veebi optimeerida ja nähtavust suurendada. See võimas tööriist pakub kasutajatele juurdepääsu teabele, nagu indekseerimise olek, otsingumahud, märksõnad, millega lehele tullakse ja Google indekseerimise vead (näiteks mobiilis on midagi valesti, mingi link annab errorit jne) — kõik see info on oluline, mis tahes veebilehe või e-poe edus.

Teie epood sõltub sageli teie seadistatud SEO toimivusest (kui te üldse olete mõelnud otsimootoritele optimeerimise peale). Kui klient Googlest juba midagi otsib, siis on ta ka palju kindlam ostja.

Sageli pannakse väga palju rõhku SEO-le, kirjutatakse palju sisu (ka siin saab küsida, kas teie kirjutate järjepidevalt sisu?) aga jäetakse seadistamata ning kontrollimata, kuidas teie leht üldse otsingutes kuvatakse. Kas seal on vigu, mida Google Search console avastab või soovitab?

Saate kõik vead ja tekkivad probleemid otse meilile, et kiirelt reageerida.

Blogi ja artiklite osa, kliendi harimiseks

Lisa blogi ja kirjuta artikleid — hari klienti ja müüki tuleb.

Hari oma klienti, paku talle väärtust, “müü” talle enne päriselt müümist. See on üks kindlamaid viise oma e-poe liikluse ja külastajate arvu kasvatamiseks ning läbi selle ka ostude suurendamiseks. Näita ennast asjatundjana ja sul ei ole vaja sellepärast muretseda, et müüki ei tule.

Teiseks tekib läbi sisu kirjutamise palju märksõnu, mille peale sa ise ei tulekski — ja uskuge meid, inimesed otsivad tooteid ning teenuseid ja üldse infot veebist läbi väga erinevate otsingufraaside.

Lisaks saad sa igas kirjutatud artiklis ka oma tootest rääkida, lisad otselinke toote lehtedele, viitad enda e-poe kategooriatele, tood välja toodete plusse ja miinuseid jne.

Meie ei tea küll ühtegi valdkonda, millest ei saaks kirjutada ja alati ei pea isegi tekst olema seotud otseselt tootega, rääkida saab ka enda ettevõtte väärtusest — ainuke asi, mis on oluline, on seda ka teha ehk siis kirjutada ning soovitavalt regulaarselt.

Laost otsas toote meeldetuletus

Kui toode on laost otsas, siis see ongi otsas ja midagi ei ole teha…palju on teha! Esimese sammuna seadista oma e-pood nii, et klient ei saa lihtsalt teavitust, et toode on laost otsa saanud, vaid ta saab jätta ka endale sobiva meeletuletuse allika (näiteks e-posti aadress või telefon) ja ta saab automaatse teavituse, et toode on laos tagasi.

See mitte ainult ei too klienti tagasi, vaid klient võib teha uuel “ostutuuril” juba oluliselt rohkem oste, kui tal enne plaanis oli. Näiteks ühe allika tõttu kaotavad ettevõtted miljardeid eurosid, kuna toode on saanud laost otsa.

Kindlasti ei ole üksik ettevõtja kaotused nii suured aga, kui selline lisafunktsionaalsus toob tagasi kliente ja käivet isegi mõne tuhande euro jagu, on sellest juba kasu.

Tagasiside ja muud usaldust tõstvad e-poe elemendid

Selliseid veebielemente mida e-poes kasutada ja läbi selle usaldust tõsta on peale kliendi tagasiside veelgi. Näiteks partnerite logod, selgelt sõnastatud väärtuspakkumine, “miks valid meid” sektsioon jne. Selle lõigus räägime natuke rohkem kliendi tagasiside olulisusest nii ettevõttele endale protsesside optimeerimiseks ja parendamiseks aga ka miks on oluline seda kuvada e-poes.

Klientide tagasiside on e-kaubandusettevõtte müügi maksimeerimiseks hädavajalik. Klientide arvamusi ja kogemusi kuulates saavad ettevõtted kindlaks teha, milliseid valdkondi on vaja parandada, arendada paremaid tooteid või teenuseid ning luua klientide jaoks atraktiivsemaid pakkumisi.

Klientide tagasiside annab ka väärtuslikku teavet tarbijate suundumuste kohta, mis aitab ettevõtetel olla kursis ja teha paremaid otsuseid hinnakujunduse, turunduskampaaniate ja tootedisaini kohta.

See aitab luua usaldust, näidates klientidele, et nende hääl on kuulda, mis omakorda julgustab neid ka tulevikus teie ettevõttelt ostma. Kui uus e-poe külastaja näeb näiteks kasvõi juba kolme positiivset tagasisidet toodete kohta, on ta palju kindlam ostja.

Eriti hea on e-poe puhul küsida tagasisidet automaatselt mingi aja tagant (näiteks kaks nädalat peale ostu). Aitame Teil sellise automaatse seadistuse teha. Hea oleks võimalik ta toote all enda tagasiside jätta. Meie kogemus näitab, et kliendid kasutavad seda võimalust üsna tihti.

Selgelt sõnastatud väärtuspakkumine

Mis on väärtuspakkumine? Väärtuspakkumine on sisuliselt “väide” (sest seda on vaja ka tõestada, et see päriselt nii on), mis annab edasi ettevõtte toote või teenuse ainulaadset kasu ja eeliseid.

Seda kasutatakse tavaliselt selleks, et äratada potentsiaalsete klientide tähelepanu, kes võivad olla huvitatud sellest, mida teie ettevõte pakub, ning pakkuda samal ajal stiimulit ostmiseks.

Väärtuspakkumisi kasutatakse sageli turunduskampaaniates, näiteks kodulehtede, tootekirjelduste ja Facebooki reklaamides. Tuleks selgelt määratleda eelised, mida potentsiaalsed kliendid saavad, kui nad teie toodet või teenust ostavad ning pakkuda mõõdetavaid tulemusi, mis näitavad, miks tasub just teie toode või teenust osta.

Tugev väärtuspakkumine annab potentsiaalsetele klientidele teada, miks nad peaksid konkurentide asemel valima just teie ettevõtte ning peaks neid motiveerima tegutsema.

Proovi e-poe puhul välja tuua oma toote omadused, mis eristavad teie toodet konkurentide omast.

Miks on hea osta teie e-poest? Näiteks:

  • teie e-pood pakub tasuta tagastust
  • raha tagasi garantii,
  • tarne 1 päeva jooksul
  • boonussüsteem

Räägi lugu…hästi räägitud lugu võib olla ainuke põhjus, miks klient just teie toote ostab. Väga hästi räägib näiteks enda lugu Iglucraft.

Emailide kogumine ja e-posti turundus

Kas teie e-pood on seadistatud kliendi e-maile koguma läbi väärtuspakkumise või automatiseeritud kliendiprogrammi? Erinevad uurimused näitavad, et e-posti turundus on endiselt üks kõige kasumlikumaid ja efektiivsemaid turunduse võimalusi.

Läbi emaili turunduse saate luua personaalseid pakkumisi, tuletada kliendile meelde, kui on tulemas kampaania, reklaamida uusi tooteid, teavitada kui e-poes midagi muutub, olulisi teadaandeid edastada jne. Võta meiega ühendust ja aitame teie e-poe seadistada nii, et saaksite luua endale aluse kliendibaasi kasvatamiseks läbi e-posti turunduse.

Kaasaegse ja funktsionaalse e-poe müügiplatvormi (käitumispõhine automatiseerimine) seadistamine

Tänapäeval on olemas ka juba oluliselt paremaid süsteeme, mis aitavad täita märkamatult väga olulisi ülesandeid.

Sellise platvormid/süsteemid jälgivad kliendi käitumist e-poodi sisenemisest, kuni ostuni välja ja peale seda (mitte otseselt, vaid siis kui klient on e-poes) ning automatiseerivad enamus protsessid, näiteks:

  • Kliendilt tagasiside küsimise
  • sünnipäeva meeldetuletused
  • kampaaniate loomised
  • listiga liitumine
  • tervituskirjade välja saatmine
  • unustatud ostukorv jpm.

Meie enda lemmik on selle jaoks Klaviyo. Klaviyo kiitmiseks peaks kirjutama terve pika artikli aga kõige parem on lugeda seda nende enda kodulehelt.

2022. aastal teenisid Klaviyo kliendid tänu käitumispõhise automatiseerimise võimsusele uskumatult 14 miljardit eurot tulu. Muutke 2023. aasta edukaks Klaviyo võimsa e-posti ja SMS-ide automatiseerimise lahendusega.

Lisaks sellele, et need tõstavad teie e-poe käivet ja tulu, aitavad hoida kliendisuhet on nende süsteemi võimalik liidestada üle 300 erineva e-poe platvormiga. Meie lemmik on muidugi WooCommerce aga vajadusel aitame liidestada Klaviyo vastavalt Teie soovidele.

Automaatne tagasiside küsimine

Kas teil on info selle kohta, kuidas kliendile ostukogemus meeldis, kuidas ta tootega või teenusega rahul on, kas on vaja midagi parandada — kõik see info on Teie e-poele äärmiselt vajalik ja meie kogemused näitavad, et seda protsessi ei automatiseeri peaaaegu mitte ükski e-pood.

Muidugi suuremad e-poed seda teevad aga ka väiksemad ja keskmised e-poed võiksid selle protsessi automatiseerida. See ei ole raketiteadus, Veebihai aitab teid sellega!

E-poe laadimise kiirus

Sa ei taha, et Sinu klient peast kinni hoiaks ja ootaks, kuni leht laeb. Tegutse!

Kiire laadimisega e-pood on väga oluline, et tagada teie ettevõtte edu. Kui teie lehe laadimine võtab liiga kaua aega, loobuvad kliendid tõenäoliselt oma ostukorvist ja võivad isegi otsida oma soovitud tooteid mujalt.

Uuringud on näidanud, et juba iga 1-sekundiline (0–5 sekundini) viivitus lehekülje laadimisaegades võib põhjustada 5% konversioonimäära langust. Lisaks sellele vähendab aeglane veebisait klientide rahulolu, kuna kliendid muutuvad pika ooteaja tõttu rahutuks.

Lisaks sellele eelistavad otsingumootorid, eelkõige ikka Google, kiirema laadimiskiirusega lehekülgi ja premeerivad neid kõrgema kohaga otsingutes; see aitab omakorda suurendada külastatavust ja läbi selle — ilmselgelt, rohkem tulu teenida.

On selge, et kiire laadimiskiirus on oluline iga e-poe ja kodulehe jaoks, kui soovitakse jääda konkurentsivõimeliseks, tagada kliendi rahulolu ja saada paremaid otsitulemusi.

E-pood peab olema mobiilisõbralik (responsive)

Ikka me näeme meeskonnaga e-poode ja kodulehti, mis seda ei ole, kuigi seda on räägitud juba 10 aastat.

Meie oma tiimis lähtume “mobile first” terminist. See tähendab lihtsustatult seda, et kuna tänapäeval on praktiliselt 2/3 liiklusest (kindlasti on ka nii, et alguses vaadatakse telefonist ja pärast arvutist üle veel) juba nutiseadmetest, siis e-pood/koduleht peaks olema läbi mõeldud eelkõige mobiilivaate koha pealt, arvutivaates on leht nagunii hea.

Tänapäeval ei ole keeruline enda e-pood või koduleht luua kohe mobiilisõbralikuna aga ikka vaadatakse sellest mööda.

Kas teie e-pood on sotsiaalmeedia kanalitega ühendatud?

Kas kasutate juba näiteks Instagram feedi (näitate enda Instagrami pilte ka e-poes) enda e-poes? Kas teil on olemas sotsiaalmeedia ikoonid? Kas Teil on peal Facebook pixel? Kas lubate lihtsalt jagada enda sisu — artikleid ja blogipostitusi? Kas teil on peal näiteks Facebooki messengeri chat?

Lisaks sellele on veel väga palju erinevaid funktsionaalsusi, mida saab sotsiaalmeedia abil oma e-poele lisada.

Aitame teile leida sobivad. Kui te seda ei tee, siis jätate ühe väga hea võimaluse teha asju lihtsamalt, targalt ja tulusalt.

Selline “sidumine” aitab teie klientidel lihtsamalt olla kursis ka teie sotsiaalmeedia tegemistega, samas aga teil vältida topelt tööd.

Postitate midagi Instagrami aga keegi kodulehel või e-poes seda ei näe — meie arvates tühi töö.

Facebooki remarketing pixel , nö “taasturundamiseks”

Facebooki pixel (piksel) on kasulik “sild” teie e-poe ja reklaamide vahel, võimaldades teil hõlpsalt reklaami jõudu mitmekordistada. See on väga oluline tööriist, mis tagab, et teie turundustegevus on edukas ja tõhus, kui on vaja teha otsuseid kasutajapõhiselt.

Facebooki piksli oma e-poes õigesti seadistades saate väärtuslikku infot e-poe külastajate tegevustest e-poes.

Sellised “näitajad” nagu see, mida nad lehe külastuse ajal teevad, milliseid konkreetseid lehti külastatakse, ostukorvi lisatud kaubad — kõik need asjad ja palju muud saavad selle äärmiselt vajaliku tööriista abil kättesaadavaks.

Näide: Teil on kingade e-pood. Teie e-poes käivad kliendid, kes kingi seekord ei osta aga vaatavad lihtsalt. Te saate suunata reklaami ainult näiteks neile, kes ei jõudnud ostukorvini, nii on teie reklaami tasuvus palju kõrgem. Erinevaid kasutusnäiteid on sadu, seega neid kõiki siin ei jõua ette lugeda. Kui aga soovite rohkem infot ja pixli korralikku seadistamist, siis võtke meiega ühendust!

Kiire ostuprotsess ja küsi ainult vajalikku infot

Kiire ostuprotsess on e-poes oluline![/caption]

Kiire ostuprotsess on iga e-poe jaoks oluline, sest see võimaldab klientidel kiiresti ja hõlpsasti tooteid teie e-poest osta.

See tähendab, et kliendid teevad suurema tõenäosusega oma tellimuse ja viivad selle lõpule, mille tulemusel paraneb teie ettevõtte müük.

Ostprotsessi kiirus mõjutab ka kasutajakogemust (UX), sest kliendid on õnnelikumad, kui nad saavad oma ostud kiirelt tehtud, saavad e-poe ostuprotsessist selgelt aru ja saatmine ning maksmise valimine on lihtsad.

Kindlasti vaata üle, et teie e-pood ei küsiks rohkem infot, kui vaja.

Kui saadate näiteks kaupa ainult pakiautomaadiga, siis tehke kindlaks, et küsiksite ainult telefoni, e-posti aadressi ja nime, sest tegelikult ei ole muud vaja.

Meie näeme endiselt, et enamus e-poed küsivad rohkem infot, kui on vaja. Kliendid ei taha ega viitsi täita välju, mida tegelikult ei ole vaja küsida.

Kokkuvõtteks

Mõelge kindlasti läbi, mis osa on teie e-poes siin mainitust olemas, kuidas on seadistatud, kas töötab korralikult. Meie näeme väga palju seda, et e-poed ei ole teinud ära siit isegi mitte ühtegi punkti ehk nad eksivad kõikide nende vastu ja selline e-pood kaotab lihtsalt raha.

Kui selles osas on abi vaja, siis võtke meiega julgelt ühendust info@veebihai.ee ning aitame teil leida, seadistada ja õpetame kasutama tööriistu, mis aitavad ka teie e-poel rohkem tulu teenida.

Kindlasti ei ole nüüd kohe ja korraga siit kõiki nimetatud funktsionaalsusi vaja aga kindlasti võiks alustada põhilistest. Siin mainitud seadistusi ja tööriistu saate kasutada ka enda kodulehe parendamiseks.

--

--

veebihai
veebihai

Written by veebihai

0 Followers

🌐 Kodulehed 🛒 E-poed ✏️ Bränding 📈 Digiturundus 15+ aastase kogemusega IT-ettevõte. Edukalt lõpetatud 350+ projekti. Garantii.

No responses yet